Версія з субтитрами
Сурдопереклад

Нещодавно відкритий дев’ятий кінотеатр мережі «Планета Кіно» став найбільш інклюзивний кінотеатром в Україні. В цьому закладі максимально усунуто бар’єри, завдяки чому він став доступним для різних груп людей з інвалідністю, в тому числі тих, хто має проблеми із зором, зі слухом, для людей з аутизмом та інших.

За словами співвласника мережі Дмитра Деркача, кінотеатри «Планета Кіно» завжди будувалися з дотриманням всіх норм ДБН. Втім, цього виявилося недостатньо, щоб задовольнити потреби різних груп людей.

«Ми будуємо кінотеатри в 2008 року і, в принципі, завжди намагалися робити їх доступними. Але ми це робили на основі тих будівельних норм, які існують в Україні. І, як виявилося з часом, на жаль, ці норми не відповідають реаліям і сучасним запитам людей, які хочуть ходити в кіно, але їм щось не дозволяє це зробити більш комфортно. Тому ми долучили організації, наприклад «Доступно UA», які нам допомогли спроектувати кінотеатр ще більш доступним. Ми вирішили, якщо ми вже робимо кінотеатр більш зручним для людей на візках, то чому б не піти ще далі? Ми додали ресурсну кімнату для людей з аутизмом. Потім ми познайомилися з іншими організаціями, наприклад «Доступне кіно», і зробили певні кроки до того, щоб показувати кіно для людей, у яких є проблеми із зором або зі слухом», – розповідає Дмитро Деркач.

Максимальна безбар’єрність

Цей проект отримав назву «Планета різних». Ідея полягала в тому, щоб збудувати максимально інклюзивний кінотеатр. Щоб практична будь-яка людина мала змогу відвідати його, без сторонньої допомоги придбати квитки, придбати їжу та інші товари, які продаються в кінотеатрі, та отримати адаптований контент.

«Мета цього проекту –забезпечити максимальну безбар’єрність, щоб будь-яка людина могла без сторонньої допомоги отримати весь сервіс, весь комплекс послуг. Зокрема, в кожному залі у нас є місця для людей, що пересуваються на візках. І технічно все облаштовано так, що людина може самостійно заїхати до залу з вулиці. Квитки можна купити онлайн. Втім, ми знаємо, що у нас ще дуже багато всього неідеального для їхньої зручності. І ми готові говорити про це. Ми очікуємо, що люди з інвалідністю будуть приходити до нас, надавати відгуки, якісь пропозиції. Для мене особисто дуже цікаво спілкуватися з різними людьми і намагатися дивитися на звичайні для мене елементи їхніми очима», – розповідає директор з клієнтського досвіду мережі кінотеатрів «Планета кіно» Слава Коржов.

Зона для емоційного «розвантаження»

Втім, інклюзивність кінотеатру полягає не лише у фізичній доступності місць для глядачів. Тут об лаштовані зручні туалетні кімнати, де умивальники та сушарки для рук розташовані на різних рівнях – щоб кожен міг вибрати зручний для себе варіант. Є також понижені каси, де зручно купувати білети людям на візках. Біля таких кас добре видно екрани, де можна вибрати білети.

Окрім того, в кінотеатрі облаштована «Ресурсна кімната для емоційного і сенсорного розвантаження», де люди, за потреби, можуть відпочити від шуму, «розвантажити» себе емоційно. Така кімната вкрай важлива, наприклад, для людей з аутизмом.

«Після того, коли моєму синові було діагностовано аутизм, я зрозуміла, що не тільки він має адаптуватися до суспільства. Всі сили мають витрачатися не лише на те, щоб він був до нього готовий. Українське суспільство також не готове до таких, як він, і з суспільством так само треба працювати. Ми почали працювати. І в результаті цієї роботи, зокрема, в Україні з’явився перший інклюзивний кінотеатр, готовий зустрічати людей з усіма видами ментальних особливостей. В тому числі людей з аутизмом. Починаючи проект, ми розуміли, що кінотеатр – це місце дуже високого сенсорного навантаження, і недостатньо просто мати в наявності якісь антистресові засоби, які людина може взяти в адміністратора. В кінотеатрі голосно, тут багато різного світла. Тож має бути якесь окреме приміщення, до якого у випадку перевантаження людина може прийти, відпочити та розгрузитися. Ми створили таке місце – максимально зручне, вільне від звуків, вільне від яскравого світла, наповнене затишком і речами, які можуть заспокоїти людину. Після того, як кінотеатр пройшов програму адаптації, я вперше в житті сходила в кінотеатр зі своїм сином. Ми вибрали чудовий мультик. Я була дуже спокійна, тому що для мене не було стресової ситуації з передчуттям чогось невідомого – я знала, що в нас є готова соціальна історія, у нас є карта сенсорної безпеки, у нас є ресурсна кімната. Ми йшли в місце, де про таких, як ми, знають, нас чекають. Нам було спокійно, і ми просто отримали шалене задоволення від перебування в кінотеатрі без будь-яких стресових ситуацій», – розповідає Анастасія Степула, засновниця громадського об’єднання «Happy today» – просвітницькі проєкти про аутизм».

Кіно доступне для нечуючих та незрячих людей

Інклюзивний кінотеатр пристосований і для людей, які мають проблеми із зором або слухом. Адаптувати кінотеатр для потреб таких відвідувачів допомогла агенція «Доступне кіно».

Як розповідає співзасновниця агенції Вікторія Лучка, для того, аби незряча людина могла подивитися фільм, звукозапис має бути зроблений у спеціальному форматі, де є додаткова аудіодоріжка, що описує те, що відбувається на екрані.

Для нечуючої людини існує формат розгорнутих субтитрів, які не лише відтворюють діалоги героїв, але й містять додаткову інформацію, важливу для сприйняття. Наприклад, в розгорнутих субтитрах уточнюється, хто з героїв говорить, якщо це не відображено на екрані, повідомляється, коли грає музика, сповіщається про інші важливі звукові елементи фільму.

«Для того щоб незряча людина сходила в кіно і подивилася, не потрібно ніякого додаткового обладнання для самих кінотеатрів. Сьогодні в Україні існує застосунок Earcatch, який дозволяє відтворювати звукопис в мобільному телефоні кожної людини. Для нечуючих людей найкраща опція – це розгорнуті субтитри, які транслюються, власне, на екрані в кінотеатрі. Тоді людина не відволікається на якісь додаткові пристрої і може разом з іншими дивитися фільм», – пояснює Вікторія Лучка.

Приклад, корисний для інших

Частина грошей, які мережа отримує від продажу білетів, спрямовується на подальший розвиток інклюзивності кінотеатрів.

«У цьому проекті нас на даний момент можна підтримати кількома шляхами. Найголовніший з них – це приходити в кіно. Тому що частина грошей, які ми заробляємо в кінотеатрі, так чи інакше йдуть на розвиток цього проекту. Не знаю, мені він подобається. Сподіваюсь, і вам сподобається», – каже директор з клієнтського досвіду Слава Коржов.

Ex-PR manager «Планета кіно», стартапер проєкту Віра Щербакова радить іншим представникам бізнес-спільности наслідувати успішні проєкти з інклюзії.

«У «Планети Кіно» як у бізнесу велика аудиторія. Кожен рік продаються мільйони квитків. І люди окрім того, що можуть отримати задоволення, відпочити в кінотеатрі, також можуть отримати якийсь важливий файл з розвитку суспільства. Це важлива точка зору самого бізнесу як відповідального бізнесу. І я думаю, що різні бізнеси також можуть подивитися на цю відповідальність зі свого боку – оцінити, що вони можуть зробити, як вони можуть покращити досвід людей, які до них приходять, розширити аудиторію та дати якісь нові важливі цінності для своїх щоденних гостей», – підкреслює Віра Щербакова.

Співвласник мережі «Планета Кіно» Дмитро Деркач наголошує, що інклюзивність – це не лише благодійність. Це також потужний поштовх для розвитку бізнесу та отримання додаткових прибутків.

«Доступним бути класно. Чому б ні? Це абсолютно просто, це майже нічого не коштує, і це соціально правильно. Я також вбачаю в цьому стратегічну можливість коли-небудь отримувати більше прибутків за рахунок нової аудиторії, яка зараз не ходить до нас. Тому я закликаю всіх власників бізнесу: долучайтеся до цієї ініціативи. Це просто, це легко. Ходіть в кіно, це, в принципі, також буде класною підтримкою. Розповідайте своїм друзям про те, що ми стали більш доступні. Розповідайте про ті компанії, які також більш доступні. Поширення інформації – це допомога всім нам. Допомога в тому, щоб цей тренд став більш масовим», – говорить Дмитро Деркач.

Поділитись: