Версія з субтитрами
Сурдопереклад

Ті, хто хоч раз куштував кекс або пиріг від пекарні «Good bread from good people», обов’язково зроблять тут замовлення ще раз і ще раз. Адже це дуже смачно!

Втім, ця пекарня унікальна не лише своїми смаколиками. Це інклюзивне підприємство, на якому працюють здебільшого люди з ментальною інвалідністю.

Засновник пекарні «Good bread from good people» Владислав Малащенко за освітою та за сімейною традицією – лікувальний педагог. Займається цим з 16 років. Він розповідає, що завжди хотів працювати з дорослими людьми, займатися їхньою соціальною реабілітацією.

Думка про створення підприємства, на якому б могли працювати та проходити соціальну реабілітацію люди з інвалідністю, з’явилася в нього давно. Залишалося вирішити, яким саме має бути це підприємство, що випускати.

«Я отримав грант на бізнес-навчання у компанії Startup Ukraine. Почав вчитися, і десь через півтора місяця вирішив подивитися, що ж можна робити. Побачив банановий хліб, «banana bread» і зробив його дома. Я зрозумів, що це просто. І все!», – розповідає Владислав Малащенко.

Віталій розумів, що чи не найбільша проблема існує з працевлаштуванням людей з ментальною інвалідністю.

«Є дуже багато стереотипів. Є добрі стереотипи, наприклад про те, що люди з Даун-синдромом — вони сонячні. Є погані стереотипи, що шизофренік може тебе бити чи якось там зашкодити Але навіть статистика свідчить про те, що люди з шизофренією у вісім разів менше проявляють агресію, ніж звичайні люди, без якогось там діагнозу», – розповідає Владислав Малащенко.

Він впевнений: кожен кандидат, який приходить на співбесіду до пекарні «Good Bread», може працювати. Питання лише в тому, на якій саме позиції.

«Проблема в тому, що є стереотипізація. Мало хто розуміє, як працювати з такими людьми, в нас дуже мало таких спеціалістів. І навіть ті самі люди з інвалідністю — вони можуть робити багато чого, але вони не знають, що вони можуть це робити», – каже Владислав.

В пекарні для кожного кандидата знаходять таку роботу, які підходить саме йому. Хтось працює кур’єром, хтось – пекарем, адміністратором тощо. Іноді, щоб знайти ту роботу, яка по силах і приносить задоволення, потрібен не один місяць.

«Цю роботу мені допоміг знайти мій лікуючий лікар. Я відправив резюме на електронну пошту, пройшов співбесіду, стажування і влаштувався кур’єром. Потім я деякий час працювати адміністратором, менеджером із закупівель. Але нещодавно мій обсяг роботи спростився практично до пакувальника. В мене найкращий почерк. І, якщо потрібно підписати коробку вручну, я це роблю. Якщо виходить багато і красиво запакувати, то, в принципі, це дуже приємне відчуття, коли і кур’єру зручно везти, і клієнт радий», – розповідає один із співробітників пекарні.

Він каже, що колектив пекарні різноманітний, але дружний.

«В колективі у нас класно. Все дуже різні, у всіх є свої сильні сторони. Ми намагаємося один одному допомагати, тому що у нас приблизно одна історія», – пояснює чоловік.

Для багатьох ця робота – єдиний шанс працювати. І історії багатьох працівників – яскравий доказ того, як робота змінює людину на краще, робить сильнішою, допомагає повірити в себе, адаптуватися в соціумі.

«Якщо я зараз закрию цю пекарню і скажу: «Ну все, до побачення» — ніхто з них не знайде собі роботу. Для цих людей робота тут – це соціальна терапія, «трудотерапія», якщо можна так сказати. І вони ростуть в цьому. Кожен з них приходить однією людиною, а виходить зовсім іншою», – каже Владислав Малащенко.

«Я — кухар-кондитер. Мене сюди влаштували батьки. Я довго не могла знайти роботу, а потім вони привели мене сюди. Мені подобається замішувати тісто. Готувати випічку – це робить мене щасливою», – зізнається дівчина-кондитер.

Окрім того, що пекарня «Good Bread» надає роботу людям з інвалідністю та допомагає їм у соціальній реабілітації, цей заклад також влаштовує різні акції, допомагаючи інтернатам для людей із ментальною інвалідністю, лікарням та хоспісам.

Однією з таких акцій є «Підвішений кекс».

«Підвішений кекс» — це така наша ініціатива. Ти можеш допомогти нам, не отримуючи кекс. Ти його оплачуєш, а ми веземо ці кекси в якісь установи на наш розсуд. Це може бути психоневрологічний інтернат, хоспіс, лікарня чи якась військова лікарня. Дуже багато місць куди ми відвозимо, і ці місця — вони є по всій країні. Ти «підвішуєш» кекс — і ти допомагаєш нам та тим, хто його отримує», – розповідає Владислав Малащенко.

Допомогти пекарні «Good bread from good people» можна і в інший спосіб. Наприклад, можна зробити донейт, тобто благодійний внесок. Або можна попрацювати волонтером.

Гроші від благодійників допомагають сплачувати за оренду приміщення, купувати нову техніку та виготовляти смаколики для інтернатів та хоспісів.

«Якщо кожен з наших підписників хоч раз на рік буде купувати кекс, то ми зможемо робити нові робочі місця. Хоча зараз в нас працює вісімнадцять людей, і це вже дуже багато», – каже засновник інклюзивної пекарні.

Владислав Малащенко впевнений, що його інклюзивний проєкт ламає бар’єри в суспільстві.

«Ти або робиш, або не робиш. Ти починаєш чи не починаєш. Ти правдивий з собою чи ні. Я дуже радий, що я до цього прийшов, але це дуже складний шлях», – каже Владислав.

 

Поділитись: