У межах ініціативи першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців, зокрема – на розбудову універсального публічного простору, дружнього до маломобільних груп населення та сімей з дітьми, голови обласних державних адміністрацій Донеччини, Вінниччини та Черкащини, а також мери Маріуполя та Вінниці підписали Меморандум про розвиток безбар’єрної архітектури.

Метою документа є співпраця сторін у напрямках побудови безбар’єрної України та створення практичних кейсів безбар’єрного середовища.

«Коли ми починали працювати над ініціативою «Без бар’єрів», ми розуміли, що це буде великий проект. Але зараз на наших очах проект перетворюється на масштабний рух, до якого долучаються не лише окремі люди, бізнеси, а й цілі міста та області. Буду рада бачити серед учасників нові регіони, долучайтеся», – заохотила Олена Зеленська.

У Меморандумі, зокрема, йдеться про:

– сприяння у розбудові безбар’єрного середовища;
– підвищення доступності та інклюзивності інфраструктури, транспорту, споруд, будівель і громадських просторів;
– розробку та впровадження безбар’єрних маршрутів;
– напрацювання та впровадження рішень з безбар’єрності, доступності та інклюзії у сферах публічних послуг, медицини, освіти, працевлаштування, ведення бізнесу, у галузі культури, туризму, спорту тощо.

Меморандум набув чинності з моменту його підписання сторонами та діятиме до 31 грудня 2025 року.

«Безбар’єрність має стати не лише активною державною політикою та соціальною відповідальністю бізнесу, а й новою суспільною нормою. Ми маємо впевнено рухатись у напрямку подолання будь-яких обмежень, розширення практики інклюзії, недискримінації та забезпечення рівних прав і можливостей для всіх українців», – наголосив міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов.

Представники міст та областей представили дружині Президента окремі проекти, які планують реалізувати. Наприклад, на Черкащині планується побудувати безбар’єрний дитячий садок в обласному центрі та реконструювати басейн на базі гімназії ім. С. Скляренка в Золотоноші.

Перший у Донецькій області безбар’єрний басейн олімпійського рівня буде споруджено в Маріуполі, там також планують створити Соціальний офіс і провести масштабне оновлення та облаштування універсальних пішохідних переходів зі спеціальним обладнанням для людей з вадами зору та слуху. До 2025 року в Маріуполі планується реалізувати цілу низку масштабних проєктів з урахуванням елементів доступності, 50% житла міста планується облаштувати елементами доступності: оснастити пандусами під’їзди, де проживають люди з інвалідністю, оновити ліфти.

У Вінниці продовжиться розвиток служб супроводу незрячих, буде реалізовано дублювання суспільно важливої інформації шрифтом Брайля, аудіовізуальними засобами та покращення доступності будівель соціального значення завдяки встановленню систем звукової навігації. Цього року на Вінниччині буде реалізовано 10 проектів «Великого будівництва» з дотриманням норм безбар’єрності на кожному з об’єктів, які вводитимуться в експлуатацію.

Нагадаємо, в Україні розпочалося публічне громадське онлайн-обговорення Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, який розробляється в рамках ініціативи першої леді Олени Зеленської.

До обговорення документу запрошуються профільні експерти, представники громадських, благодійних, міжнародних організацій, органів місцевого самоврядування, що мають експертизу у питаннях безбар’єрності.

До 24 березня свої пропозиції та зауваження до Стратегії можна надіслати до Мінрегіону.

Національна стратегія створення безбар’єрного простору в Україні розробляється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської та на виконання указу Президента України. Вона включатиме заходи для усунення перепон у різних сферах життя, посилення можливостей та забезпечення рівних прав для всіх українців. Йдеться про досягнення безбар’єрності у шести вимірах: освітньому, громадянському, цифровому, фізичному, суспільному та економічному. Також стратегія міститиме чіткі індикатори щодо ефективності впровадження її ініціатив.

Координує роботу над Стратегією міжвідомча робоча група Кабінету Міністрів України під головуванням міністра розвитку громад та територій Олексія Чернишова. До розробки Стратегії також долучилися більш ніж 230 експертів, понад 50 громадських організацій та аналітичних центрів із різних регіонів країни. Аналітичну та технічну підтримку надає експертний консорціум, який сформували Центр економічного відновлення, ІСАР «Єднання» та ГО «Безбар’єрність». Ця діяльність здійснюється за сприяння проекту ПРООН «Права людини для України».

Поділитись: