Перша леді Олена Зеленська започаткувала Велику розмову про безбар’єрність, щоб визначити, з якими саме бар’єрами українці стикаються найчастіше. Всім охочим було запропоновано відповісти на 7 запитань:

  • Що для вас безбар’єрність?
  • Які бар’єри ви відчули під час карантину?
  • Які групи в українському суспільстві найбільше потребують уваги через наявність бар’єрів у їхньому житті?
  • Які бар’єри найбільш негативно впливають на якість життя?
  • З якими бар’єрами зустрічалися ви особисто?
  • Чи є у вашому оточенні люди, в житті яких існують бар’єри?
  • Необхідно було обрати твердження про безбар’єрність, з яким згодні або написати коментар, щоб поділитися власними думками.

Всеукраїнське онлайн-опитування розпочалося 6 травня і завершилося 20 липня 2020 року, до нього долучилися більше 37 тисяч учасників. Опитування не було соціологічним дослідженням, його вибірка нерепрезентативна.

Всеукраїнське онлайн-опитування розпочалося 6 травня і завершилося 20 липня 2020 року, до нього долучилися більше 37 тисяч учасників. Опитування не було соціологічним дослідженням, його вибірка нерепрезентативна.

37 339
людей вже пройшли опитування

Відповіді надходили з різних куточків України. З Києва і Дніпра, Чернігова і Маріуполя, Львова і Одеси. Відгукнулися мешканці сотень маленьких містечок і селищ. В кожного своя точка зору, але всі перетинаються в одному — бар’єри в Україні існують. Тільки 6% учасників відповіли, що в їхньому оточенні немає людей, що живуть за бар’єрами.

Ми будемо м’якою силою, що стирає бар’єри на шляху українців

То що таке безбар’єрність, якої прагнуть люди?

Для більшості учасників опитування — це свобода пересування, свобода самовираження, можливість працевлаштування і доступність освіти. Це рівні можливості і права, свобода вибору, прийняття суспільством, безпека.

На жаль, сьогодні кожен з перелічених напрямків — територія бар’єрів. На думку учасників опитування, найчастіше з ними стикаються люди з інвалідністю, літні люди, діти, позбавлені батьківської турботи. Це найуразливіші співгромадяни, що потребують особливої уваги і турботи.

Які бар’єри найбільш негативно впливають на якість життя?

73% учасників опитування вважають найбільш деструктивними ментальні бар’єри та психологічні перепони. Один з коментарів: «Ми звикли до обмежень і просто не бачимо їх». З цим важко не погодитися. Дійсно розбудову безбар’єрної України необхідно розпочати з себе, зі свого ставлення до інших. Внутрішнє сприйняття і повага до відмінностей — ключ і до особистого розвитку. Тільки той, хто справді розуміє і сприймає себе, зрозуміє і прийме іншого.

Карантин посилив вже існуючі бар’єри і розширив коло людей за ними. Зробив очевидним для всіх: як складно без роботи, навчання, спілкування. В ізоляції кожен відчув себе беззахисним і самотнім.

Багато коментарів було від людей, які втратили роботу, а з нею — єдине джерело заробітку. На жаль, таких історій все більше. Зайнятість — це спільна відповідальність влади і бізнесу. Вони мають співпрацювати, щоби громадяни могли отримати якісну освіту, гідні умови праці. Це стосується всіх без виключення: молоді, жінок, людей старшого віку, людей з інвалідністю, тих, кого без роботи залишив карантин.

Чимало відповідей сповнені відчаєм і безнадією

Одне зазначу, людині — чи то літнього віку, чи з проблемами зі здоров’ям — потрібна повага, людяність, небайдужість! Один з коментарів
Маю нечуючих батьків. Все дитинство мені було дуже боляче дивитись, наскільки вони обмежені у своїх можливостях. Зараз мені 17 і я поширюю серед молоді знання про жестову мову! Громадський активіст
Багато людей залишаються позаду. Вони вміють відчувати та бачити ставлення до себе, як до нерівних. Маємо підтримати їх, щоб вони змогли проявити себе. Один з коментарів

Настав час назвати бар’єри — бар’єрами

Досить миритися з ними, знаходити їм виправдання — «тимчасові труднощі», «це стосується іншого, не мене»… Насправді, стосується всіх, адже будь-хто протягом життя може потрапити у ситуацію соціального виключення. Безбар’єрність не про захист прав когось іншого, вона про рівні права для всіх, про повноцінне життя кожної людини.